Home / دکوراسیون / دکوراسیون اتاق نوجوانان کنکوری

دکوراسیون اتاق نوجوانان کنکوری

  • خانه؛ مدرسه دوم

می‌گویند مدرسه خانه دوم دانش‌آموز است اما در واقع خانه، مدرسه دوم دانش‌آموز است. وقتی که زنگ آخر می‌خورد و دانش‌آموز به خانه برمی‌گردد، درواقع به مدرسه دوم خودش برمی‌گردد تا تکالیفش را انجام بدهد و درس‌هایش را بخواند. نکته این‌جا است که دانش‌آموز باید برای این کار یک فضای خاص و ثابت در خانه داشته باشد. مطالعه جدی، نه تورق روزنامه و مجله، بهتر است در یک مکان ثابت انجام بگیرد چون فرایند یادگیری یک فرایند شرطی است و آدم با تکرار مطالعه در یک مکان ثابت و تحت شرایط ثابت، می‌تواند ذهن خود را عادت بدهد که در آن شرایط ویژه و در آن مکان ویژه، ‌بالاترین بهره را از تمرکز تجربه کند. با تکرار مطالعه در یک مکان ثابت، کم‌کم حالتی اتفاق می‌افتد که شخص با ورود به آن مکان به یاد مطالعه می‌افتد و ذهنش را سریع‌تر متمرکز می‌کند.

مکان مطالعه باید دور از رفت‌وآمد و ترجیحاً خالی از سروصدا باشد. شاید برای خیلی‌ها، مخصوصاً آپارتمانی‌ها، داشتن یک اتاق مطالعه مستقل، زیادی شیک و رؤیاپردازانه به نظر برسد. اما می‌شود با دکوراسیون متفاوت، یک گوشه از فضای منزل را به محل مطالعه اختصاص داد. برای ساخت فضای مطالعه فقط به یک میز و چند قفسه کتاب و یک صندلی نیاز است. به این ترتیب نه تنها فضایی برای مطالعه خواهید داشت، بلکه دکوراسیون این مکان می‌تواند به نوعی مکمل دکوراسیون بقیه منزلتان نیز باشد. پس یادتان باشد وسایل فضای مطالعه را طوری انتخاب کنید که با بقیه دکور منزل هماهنگی داشته باشد.

  • تغییر کاربری اتاق اختصاصی

اگر فرزندتان برای خودش یک اتاق اختصاصی دارد، می‌شود بخشی از فضای آن اتاق را برای مطالعه در نظر گرفت. این فضا باید از بقیه اتاق متمایز شود. برای جداسازی می‌توانید از انواع قالب‌های تزئینی آماده گچی یا چوبی یا دکور‌های متنوع استفاده کنید.

یک پیشنهاد برای آن‌ها که اتاقشان خیلی کوچک است؛ اگر داخل اتاق، کمد دیواری وجود داشته باشد، می‌توانید درهای آن را بردارید، خالی‌اش کنید و از آن، یک محل اختصاصی برای مطالعه بسازید. در عوض می‌شود لباس‌ها را جای دیگری گذاشت، مثلاً زیر تخت! خلاصه، مهم این است که منطقه‌ای را اختصاصاً برای این کار در نظر بگیرید و آن را از بقیه قسمت‌ها جدا کنید.

سعی کنید هر آن چیزی را که مایه حواس‌پرتی است از فضای مطالعه دور کنید. در این فضا، پوستر ستاره‌های سینما و ورزشکاران محبوب، جای خود را به جداول و نمودارهای درسی می‌دهد تا هم کمکی باشد به دانش‌آموز و هم فضا را جدی‌تر کند.

اسباب‌بازی و چیزهای مشابه نیز باید از میز و از دسترس دور باشد طوری که دانش‌آموز نتواند با دست دراز کردن آن را بردارد و با آن بازی کند.

هر کودکی سبک و سیاق خاصی برای مطالعه دارد. سلیقه هر کودکی هم از نظر چیدمان وسایل و انتخاب رنگ متفاوت است. تا جایی که می‌شود، سلیقه فرزند خود را در چیدمان و دکور فضای مطالعه رعایت کنید تا این مکان خیلی شخصی، متفاوت و نو باشد. هر کسی در فضایی که خودش به سلیقه خودش چیده است راحت‌تر است. همین راحتی باعث می‌شود بازدهی مطالعه زیادتر شود.

در دکور فضای مطالعه، رنگ نقش بسزایی دارد. رنگ‌آمیزی این بخش از اتاق نیز می‌تواند متفاوت از بقیه اتاق باشد. رنگ‌های گرم برای فضای مطالعه کودک انتخاب مناسبی است. رنگ‌های پرتقالی، قرمز و زرد فضا را شاد می‌کنند. بهتر است رنگ کل اتاق یا حداقل قسمت مربوط به مطالعه، چند پرده پررنگ‌تر از رنگ فرش، موکت و کف‌پوش اتاق باشد تا فضای مطالعه وسوسه‌انگیز جلوه کند و دانش‌آموز به ورود و اقامت در این فضا ترغیب شود. رنگ قرمز به خصوص برای اتاق‌هایی که نورشان کم است یا اتاق‌هایی که پنجره‌ کوچکی دارند، مناسب است. رنگی که برای دیوار، کف‌پوش، میز، صندلی، پرده و دیگر لوازم انتخاب می‌کنید می‌تواند از نظر دوام و قابلیت شستشو، طبق نظر شما انتخاب شود، ولی انتخاب طیف رنگی آن‌ها را به فرزند خود بسپارید.

محل نشستن فرد هنگام مطالعه باید راحت باشد و ترجیحاً میز و صندلی مخصوصی برای مطالعه تهیه شود. البته اصراری روی میز و صندلی نیست زیرا عادات مطالعه به مراتب مهم‌تر از الزامات آموزشی است. با وجود این، حتی طرز نشستن مطالعه‌گر نیز بی‌اهمیت نیست. مثلاً می‌گویند دراز کشیدن بدترین حالت برای مطالعه کردن است، چون بهترین حالت برای خوابیدن است! در انتخاب صندلی خیلی دقت کنید که حتماً راحت باشد. هنگام خرید، فرزندتان را همراه ببرید و از او بخواهید تا چند دقیقه‌ای روی صندلی بنشیند و از راحتی آن اطمینان حاصل کند. بهتر است که میز مطالعه رو به دیوار باشد، یعنی مثلاً رو به حیاط نباشد که تماشای محیط، باعث حواس‌پرتی شود. میز مطالعه باید تا آن‌جا که ممکن است خلوت باشد تا باعث به هم خوردن تمرکز نشود.

میز تحریر، قفسه‌های کتاب‌ و صندلی‌ها می‌توانند از نوع رنگ‌دار انتخاب شوند تا نوعی تأکید ناحیه‌ای در فضای مطالعه ایجاد کنند. اگر قفسه‌ها و دیگر وسایل جانبی (جای مداد و خودکار، قاب عکس، کاغذ‌گیر، سطل کاغذ و غیره) از یک طیف رنگی واحد انتخاب شوند، فضا نیز یک‌پارچه جلوه می‌کند.

  • فضاهای جایگزین

اگر فرزندتان اتاق اختصاصی ندارد یا به دلایلی ترجیح می‌دهد که در خارج از اتاق خود درس بخواند، باید فضای مطالعه را نیز همراه او به بیرون از اتاقش منتقل کنید. اگر یک اتاق خواب اضافه داشته باشید، می‌توانید آن را برای این منظور آماده کنید.

اگر نه، باید دنبال یک فضای دیگر بگردید. این فضا می‌تواند برای مثال، بخشی از یک اتاق یا یک سالن دراز باشد که با استفاده از پرده، پاراوان یا دکور چوبی فضاسازی و از بقیه اتاق یا سالن جدا شده است. اتاق کار والدین هم انتخاب بدی نیست. البته شاید در وهله اول استفاده از اتاق کار والدین برای مطالعه کودکان کمی نادرست به نظر برسد اما این امر قطعاً برای کودکان چیز خوشایندی است. با این کار، دانش‌آموز رویکرد ذهنی جدی‌تری را نسبت به درس و مدرسه پیدا می‌کند و هرچه بیشتر به مطالعه تشویق می‌شود.

اگرچه فضای جلوی تلویزیون، روی میز یا اوپن آشپزخانه هیچ‌یک گزینه خوبی برای انجام تکلیف و مطالعه نیستند اما واقعیت این است که این اتفاق زیاد رخ می‌دهد. فضای مقابل تلویزیون به هیچ عنوان مناسب مطالعه نیست و باید از خیر آن گذشت اما اگر والدین با درس خواندن دانش‌آموز در آشپزخانه مشکلی نداشته باشند، این کار شدنی است. اما باید حتماً یکی از قفسه‌های کمد یا کابینت آشپزخانه را به کتاب و لوازم‌التحریر اختصاص دهید تا دانش‌آموز مجبور نشود به بهانه آوردن چیزی فضای مطالعه را ترک کند. درس خواندن در آشپزخانه فرصت خوبی است تا بزرگ‌ترها وارد تعامل درسی با کوچک‌ترها شوند.

  • نور کافی شرط لازم برای مطالعه

نور اتاق مطالعه می‌تواند مطابق نظر مطالعه‌گر تنظیم شود اما نباید از یک میزان حداقلی کمتر باشد. مطالعه در نور کم باعث می‌شود چشم خسته شود و تمرکز از دست برود. برای نورپردازی اتاق مطالعه وجود یک نور عمومی (general) به عنوان پس‌زمینه (background) لازم است. بدین ترتیب، وقتی از یک نور منطقه‌ای، مثلاً چراغ مطالعه رومیزی استفاده می‌‌کنید، کنتراست شدید ایجاد نخواهد شد.

لامپ‌های سقفی برای تأمین نور عمومی انتخاب خوبی هستند. چراغ مطالعه رومیزی هم بهترین انتخاب برای تأمین نور منطقه‌ای است.

هنگام انتخاب چراغ مطالعه رومیزی، دقت کنید که ارتفاع آن حتماً قابل تنظیم باشد تا بتواند تمام سطح مورد استفاده هنگام مطالعه را پوشش دهد. مطالعه در سایه، خیلی زود آدم را خسته می‌کند. حتماً به وضعیت قرار گرفتن سیم چراغ مطالعه دقت کنید. سیم‌های رها و بلاتکلیف می‌توانند برای کودکان خطرساز شوند.

اگر لازم است، سیم را با بست به دیوار محکم کنید.

اگر قرار است شخص جلوی کامپیوتر کار ‌کند، سعی کنید تنظیمات نورپردازی اتاق را طوری انجام دهید که به دیوار پشت سر آن نور تابانده شود تا چشم هنگام زل زدن به صفحه نمایشگر خسته نشود. نور اتاق نباید طوری باشد که از روی صفحه نمایشگر به چشم کاربر بازتاب پیدا کند.

 

 

به طور کلی اتاق مطالعه محیطی است که مخصوصا برای مطالعه و کار طراحی شده و نمی شود تفاوتی را بین دکوراسیون اتاق مطالعه با اتاق کار مشخص کرد. اتاق مطالعه باید مکانی راحت و ساکت برای انجام کارهای مرتبط را فراهم کند، این اتاق می تواند کاملا مستقل و جدا طراحی و ساخته شود یا به صورت ترکیبی با اتاق خواب مورد استفاده قرار بگیرد. هدف اصلی از طراحی اتاق مطالعه، ایجاد مکانی لوکس و مجلل نیست، در حقیقت این اتاق اولین چیزی که نیاز دارد سیستم نورپردازی و روشنایی مناسب است. در کنار روشنایی مناسب در اتاق باید به لوازمی از قبیل میز و صندلی ارگونومیک و راحت، قفسه ها و کتابخانه های نگهداری وسایل و کتاب ها توجه خاصی کرد و مناسب ترین گزینه ها را نسبت به شرایط موجود در اتاق انتخاب کرد. همانطور که گفتیم اتاق مطالعه باید محیطی آرام برای تمرکز بهتر بروی موضوعات درسی و کاری فراهم کند. یکی از عناصر اصلی برای ایجاد این تمرکز موثر، رنگ انتخابی در اتاق است.

 

سعی کنید در اتاق مطالعه تان از تم رنگی ای استفاده کنید که به شما آرامش می دهد هر رنگی که علاقه دارید می توانید در این مکان بکار ببرید. در طراحی اتاق مطالعه باید پنجره هایی را برای ورود هوای تازه و نور طبیعی به داخل اتاق در نظر بگیرید. تقریبا همه افراد بعداز تمرکز و درگیری ذهنی بروی مسئله علمی نیاز پیدا می کنند هر از چند گاهی هوایی تازه را تنفس کنند تا مقداری از خستگی ذهنی و جسمی خود را بدر کنند. از آنجایی که قرار است مدت زمان زیادی در این اتاق سپری شود باید تمامی عناصر طراحی در شرایط ایده آل و مناسب قرار داشته باشند.

 

برای کف اتاق استفاده از کاشی و سرامیک یکی از بهترین گزینه ها است زیرا باعث ایجاد اتمسفری گرم و دنج و البته جلوه ای تمیز و پاکیزه در اتاق می شود. سعی کنید برای کامل شدن این حس از وسایلی مدرن و امروزی در دکوراسیون اتاق بهره ببرید. برای مثال بهتر است فضای خالی روی دیوار ها را با قفسه ها و باکس های چوبی و جعبه ای به محلی برای نگهداری کتاب ها تبدیل کنید. نصب کردن یک تابلوی هنری یا عکس هایی که با دوستانتان دارید بروی دیوار برای ایجاد احساس بهتر در اتاق نیز مفید خواهد بود.

7d2898c3630feea92ec1553d16389ff6_M 7eb1473f-47f4-43fd-8175-7538d59c0d9420826648369 14 15  1225 49340.png 79532_645 145841_921 beauty-kids-decoration-13_595 bedroom-decoration2  decomelk_title_2 ghermez green-study-room-ideas  imageا lxhgqt6dlmrcmuh2x0c Minimalist-interior-design-study-room-300x208  Q1418900437 Reading-room-decoration-2-750x533 Reading-room-decoration-3 Reading-room-decoration-10 Reading-room-decoration-19 Simple-design-study-room Stylish-hdb-study-room-design-ideas-300x211 traditional-home-office_0 White-red-teenager-bedroom-study-665x395 اتاق خواب های خلاقانه برای نوجوان ها7 اتاق-کار-و-مطالعه

۸ نکته درباره اتاق مطالعه

اگر فرزند شما به مرحله خاصی از درس خواندن نزدیک است، چیدمان اتاق او می‌تواند کیفیت مطالعه‌اش را بالا ببرد:

1(7)
۱٫ برای خواندن درس هم چراغ مطالعه لازم است و هم چراغ سقفی . کاهش نور، خواب‌آلودگی و حواس‌پرتی ایجاد می‌کند.

۲٫ اگر بخشی از لباس‌ها یا وسایل شخصی باقی افراد، در کمد لباس فرزند درس‌خوان شما است، لطفا همه را به جای دیگری منتقل کنید تا با رفت و آمد مداوم تمرکز او را به هم نزنید.

۳٫ اجازه بدهید یادداشت‌ها را با ماژیک روی دیوار بنویسد یا نوشته‌های مهم را بچسباند. به مرور زمان این کار تبدیل به تفریح لذت‌بخشی برای او می‌شود که درس خواندن را آسان می‌کند ولی هزینه نقاشی دوباره خانه را روی دست‌تان می‌گذارد.
Square-Room-6

۴٫ کامپیوتر را جلوی پنجره قرار ندهید که انعکاس نور آن چشم را بیازارد و لامپ‌های مهتابی و سفید را با لامپ معمولی عوض کنید حتی از فلورسنت‌های ملایم و دلپذیر مانند صورتی استفاده کنید .

۵٫ چند لیوان با تصاویر شاد و درخشان اطراف اتاق بگذارید و در آنها خودکارهای رنگی فانتزی قرار بدهید تا رغبت فرزندتان را نسبت به یادداشت برداشتن بیشتر کنید.

۶٫ اگر جای کافی دارید، اتاق مطالعه او را از اتاق خوابش جدا کنید. در تخت‌خواب درس خواندن درصد زیادی از یادگیری را کاهش می‌‌دهد. اگر هم فضا ندارید، کنار میز او و حدفاصل میز و تخت‌خواب پارتیشن چوبی یا پارچه‌ای با نقوش ساده طبیعی و رنگ‌های خوشایند‌ آبی و صورتی قرار دهید.

Untitled_png1

۷٫ به درس خواندن او مانند یک مراسم آیینی احترام بگذارید. روی میز گل تازه و یک چای‌ساز یا فلاسک با قدری بیسکوییت و آجیل از نوع مورد علاقه‌اش بگذارید. تمام اینها تشویق عملی او برای ادامه درس است.
۸٫ به هم ریختگی‌های او را جمع‌آوری نکنید. ورقه‌های پراکنده و جزوه‌های روی زمین پخش شده و کتاب‌ها را به حال خود رها کنید تا به مرور زمان و ترتیب اهمیت خودش به سراغ آنان برود. تمیز و مرتب کردن یک باره اتاق او به وسیله شما هر گونه برنامه‌ریزی و تمرکز ذهنی او را به هم می‌ریزد.

mo9862

این اتاق ثابت می کند که شما نیاز به رنگ های تند ندارید تا اتاقی مورد پسند کودک داشته باشید.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکان

 

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانیک اتاق زیر شیروانی عالی با یک تخته سیاه و یک قالیچه با طرح وی (v) شکل جایی دنج برای استراحت می باشد.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانیک نقشه زیبا که می تواند هم جنبه دکوری و هم جنبه آموزشی داشته باشد روی دیوار این اتاق طراحی شده است.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانرنگ لیمویی این اتاق مطالعه را تبدیل به جایی دلپذیر و مناسب برای هر رده سنی کرده است.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانوجود کتابخانه با طبقه های متعدد کنار میز مطالعه به معنای در دسترس بودن هر کتابی که آن را لازم دارید می باشد.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانرنگ آبی فیروزه ای سقف روش مناسبی برای اضافه کردن رنگ به اتاق بدون محدود کردن فضا می باشد.

طراحی روشن و رنگی اتاق کودکانکف های چوبی تیره بسیار زیبا هستند ، اما برای امن نگه داشتن کودکان حتماٌ یک قالیچه روی زمین باید پهن کنید.

 

درباره ملیکا ملک محمدی

همچنین بخوانید

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *