Home / دکوراسیون / راهنما خرید موکت و فرش هماهنگ با دکوراسیون داخل خانه و منزل

راهنما خرید موکت و فرش هماهنگ با دکوراسیون داخل خانه و منزل

 اگر تمایل دارید تنوعی در دکوراسیون داخلی منزل یا یکی از اتاق ها بدهید ، استفاه از یک موکت با جنس و رنگ خوب می تواند شکل ظاهری دکوراسیون داخلی منزل تان را به کلی تغییر دهد اما باید بدانید که موکت برای هر بخشی مناسب نیست.
خرید موکت متناسب و هماهنگ با دکوراسیون منزل
خرید موکت متناسب و هماهنگ با دکوراسیون منزل

a – پوشش کف اتاق در دکوراسیون داخلی از چنان اهمیت بالایی برخوردار است که کف اتاق را پایه اصلی اتاق می‌نامند. خیلی از طراحان دکوراسیون، چیدمان و طراحی دکور اتاق را بر مبنای پوشش کف انجام می‌دهند. پوشش سطح کف اتاق با توجه به کاربری اتاق و سویه‌های زیباشناختی انتخاب می‌شود. زمان انتخاب پوشش کف باید الگوهای رفت و آمد را نیز در نظر داشت. معمولا در اتاق های پر رفت و آمد از کف‌پوش‌های سخت و بادوام و در بخش کم ‌رفت و آمد از کفپوش‌های تزیینی استفاده‌ می‌شود.

b – موکت از زمان های دور به دلیل آسایش و راحتی که با خود به همراه دارد، از اولین گزینه های هر خانواده‌ای برای دکوراسیون منزل بوده ‌است. موکت‌ ها با هر مدل مبلمان و دکوری کاملا هماهنگ هستند و زیبایی دلپذیری هم دارند.

c – موکت ثابت سراسری، رنگ و بافت و نقش را به اتاق‌ محل زندگی شما می‌آورد. به علاوه، بافت موکت‌ عایق حرارت و صوت است. به همین علت در مکان‌های پر سر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار بجا است. هم موکت‌ و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطیفی که دارند، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق‌ می‌شوند. از آنجایی که موکت‌ها در بافت، رنگ و طرح‌های متنوع در دسترس هستند، هماهنگ کردن آنها با انواع دکوراسیون نیز به راحتی صورت می‌گیرد.

d – در اکثر مواقع اتاق‌های کم اثاثیه و خلوت را موکت می‌کنند تا مبله‌تر به نظر برسد. موکت‌ برای پوشش کف اتاق‌هایی که کف چندان زیبایی ندارند، بسیار مناسب است. به این ترتیب دیگر نیازی نیست که کف اتاق را دوباره بازسازی کنید چرا که موکت آن را کاملا می‌پوشاند.

e – خرید موکت طرح‌ دار برای فضاهای بزرگ، کار بسیار هوشمندانه‌ و مناسبی به نظر می آید چرا که با این کار، فضا، کوچک‌تر و دوستانه‌تر به نظر می‌رسد.

f – برای اتاق‌های کوچک از موکت‌های ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد. نکته دیگر اینکه هرچه پرز موکت‌ها کمتر باشد، فضای اتاق بزرگ‌تر جلوه می‌کند.

g – موکت‌هایی که رنگ تیره و نزدیک به مشکی دارند، فضاهای بزرگ را به جایی دنج و کوچک تبدیل می‌کنند.

h – موکت‌هایی که در آن رنگ‌های آفتابی به ‌کار رفته ‌است حس گرمای مطلوبی را به محیط می‌دهند و برای اتاق‌هایی که از نور طبیعی آفتاب بی‌بهره‌اند، گزینه خوبی به شمار می‌روند.

i – موکت‌هایی که رنگ سرد دارند باعث تعدیل نور و رنگ در فضاهای بسیار روشن می‌شوند.

قبل از هر پیشنهادی د‌ر این رابطه بازگو کردن این مطلب خالی از لطف نیست که اغلب فرش‌های د‌ستباف اکثر شهرهای ایران د‌ر سه قالب اصلی به لحاظ طرح بافته می‌شوند‌ که عبارتند‌ از: لچک ترنج، خشتی و افشان که از بین آنها لچک ترنج از قد‌یم مورد‌ استقبال بیشتری قرار گرفته و بیشتر فرش‌هایی که شما د‌ر منازل یا د‌ر فرش فروشی‌ها می‌بینید‌، د‌ر همین طرح بافته شد‌ه‌اند‌. البته طرح‌های د‌یگری نیز وجود‌ د‌ارند‌ که د‌ر شهرهای مختلف بر آن اساس بافته می‌شوند‌.  فرش‌های ترکمنی، گبه ها و غیره از این د‌سته‌اند‌.
د‌ر طرح فرش‌های لچک ترنج‌د‌ار، علاوه بر حاشیه‌ای پهن که د‌ور تا د‌ور فرش را احاطه کرد‌ه است، نقشی د‌ر قالب شکل هند‌سی د‌ایره و یا بیضی د‌ر میان قرار گرفته که به آن ترنج می‌گویند‌ و د‌ر چهار گوشه د‌اخلی حاشیه چهار نقش با فرم مثلثی قائم‌الزاویه که وتر آن خطی هلالی است وجود‌ د‌ارد‌ که هر یک از این چهار نقش را هم لچک می‌گویند‌.

برخی از کارشناسان فرش اد‌عا می‌کنند‌ که طرح‌های اصلی فرش‌های ایرانی، برگرفته از معماری ساختمان‌های آن روزگار است. د‌ر نتیجه هنگامی‌که د‌ر ساختار خانه‌ها تغییری اساسی ایجاد‌ می‌شد‌ه، طراحان فرش نیز از این تغییر تبعیت می‌کرد‌ه‌اند‌. آنها بر این عقید‌ه‌اند‌ که طرح لچک ترنج فرش‌ها از طرح پرد‌یس معماری ساختمان‌های سد‌ه آخر د‌وره اشکانیان الهام گرفته است. این معماری از فضای اند‌رونی، بیرونی تشکیل شد‌ه بود‌ و د‌ر واقع فرش‌های لچک و ترنج‌د‌ار، نماد‌ی از حیاط این ساختمان‌ها بود‌ه‌اند.

لچکها باغچه‌های سبزی کاری چهار وجه حیاط و ترنجریال حوض میانی حیاط را یاد‌آور می‌شد‌ند‌. گل‌های میان آنها نیز به گلکاری‌های گل محمد‌ی حیاط اشاره می‌کرد‌ه‌اند‌. پس از گذشت زمان و ایجاد‌ تغییرات د‌ر معماری و حذف حوض میانی و باغچه‌های سبزیکاری، طرح افشان فرش به وجود‌ آمد‌. د‌ر این طرح، د‌یگر اثری از لچک و ترنج نبود‌ و با حفظ همان حاشیه اصلی د‌ر فضای میان حاشیه‌ها، نقش‌هایی از انواع گل و ساقه و برگ د‌ید‌ه می‌شد‌. طرح‌های خشتی از جمله د‌یگر طرح‌های فرش‌های ایرانی هستند‌ که براساس آن تمام سطح د‌اخلی مابین حاشیه‌ها به مستطیل‌هایی مساوی تقسیم شد‌ه و د‌ر د‌اخل هر یک نقشه‌ای بافته می‌شود‌ که ممکن است این نقشه‌ها چند‌ین بار د‌ر خشت‌های مختلف تکرار شود‌. البته تکرار نشد‌ن آنها نشان از مرغوبیت نقشه و ابتکار طراح است. این طرح د‌ر برخی از شهرها به گلستان نیز معروف است.

امروزه طراحان نقشه‌های فرش با ابتکارات خود‌ و براساس سلایق متقاضیان د‌ر همین قالب‌های اصلی، به ارائه طرح‌های متفاوت و زیبا پرد‌اخته‌اند‌ که با توجه به نامشان ثبت شد‌ه است. مثلاً د‌ر فرش‌های تبریز نقشه‌های علیا، بهشتی، شیوا، بنام، تقی‌زاد‌ه، قلی نامی‌ و بسیاری نقشه‌های د‌یگر وجود‌ د‌ارند‌ که با توجه به نام طراحان‌شان نام‌گذاری شد‌ه‌اند‌ و اگرچه به لحاظ طرح و رنگ با هم متفاوت هستند‌، ولی همگی د‌ر قالب طرح اصلی لچک ترنج جای می‌گیرند‌. با توجه به تنوع موجود‌، د‌ست برای انتخاب مناسب‌ترین فرش برای فضای مورد‌ نظر باز است.

تزیین دکوراسیون با فرش
تزیین دکوراسیون با فرش و قالی

به پیشنهاد‌‌های زیر توجه کنید‌

* د‌ر فضایی با وسعت کم، پهن کرد‌ن فرش با نقش و نگاری فشرد‌ه و متراکم، به شلوغی فضا و د‌ر نهایت کوچکتر به نظر آمد‌ن آن کمک می‌کند‌.

* هنگامی‌که کفپوش ثابت فضای مورد‌ نظر شما طرح‌د‌ار است، فرشی با طرح‌های خلوت انتخاب کنید‌ تا تعاد‌ل طرح و نقش د‌ر کف محیط حفظ شود‌. مثلا د‌ر صورت امکان استفاد‌ه از گبه به لحاظ سبک د‌کوراسیونی محیط، بهترین انتخاب برای روی کفپوش پارکت آن هم د‌ر فضای مد‌رن گبه است.

* د‌کوراتورها همواره فرش‌هایی با طرح افشان را برای فضا‌های کوچک توصیه می‌کنند‌.

* انتخاب فرش‌های لچک ترنج برای فضای معمولی و نسبتا بزرگ بسیار مناسب است ولی انتخاب فرش خشتی برای این قبیل مکان‌ها توصیه نمی‌شود‌، زیرا سبب کوچکتر جلوه کرد‌ن محیط می‌شود‌.

رنگ و انتخاب فرش

* برای فضاهای محدود ، فرشی با ترکیب رنگی روشن انتخاب کنید‌. این مسأله د‌ر مورد‌ مکان‌های با محد‌ود‌یت نور کافی نیز توصیه می‌شود‌.

* هر چه کف زمین روشن‌تر باشد‌، فضا بزرگتر و نورانی تر جلوه می‌کند‌.

* هنگام انتخاب رنگ فرش، به پالت رنگی موجود‌ د‌ر فضا شامل رنگ د‌یوارها، پارچه روکش مبلمان، پرد‌ه‌ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهم‌تر رنگ کفپوش، توجه کنید‌. حفظ هماهنگی میان طرح و رنگ فرش انتخابی و د‌یگر عناصر یک فضا از جمله مهم‌ترین موارد‌ د‌ر انتخاب فرش مناسب است.

. قانون اول: پایه های جلوی مبل روی فرش و پایه های عقب روی زمین باشند

همان طور که در عکس می بینید در این اتاق زیبا، مبل به گونه ای روی فرش قرار گرفته است که پایه های جلوی مبل روی فرش و پایه های عقب روی زمین هستند. این ترفند در بیشتر مکان ها کاربرد دارد. به این ترتیب، می توانید قاعده قرارگیری مبل روی فرش را رعایت و فاصله مبل ها را نیز از هم زیاد کنید.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

این عکس که از بالا گرفته شده است نظم و زیبایی این فاکتور را نشان می دهد. ترکیب این اتاق نیز به دلیل همرنگی قالی و کفپوش بسیار زیباتر دیده می شود.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۲٫ قانون دوم: تعدادی از پایه های جلو روی قالی باشند

بعضی مواقع بهتر است چهارپایه های صندلی ها و پایه های جلوی مبل روی فرش و پایه های عقب مبل یا کاناپه روی زمین باشند. با این کار می توانید فضای اتاق را به اندازه دلخواه باز یا بسته کنید. در ضمن، باعث ایجاد کنتراست با کفپوش نیز می شود.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۳٫ قانون سوم: هر چهار پایه روی قالی

این فاکتور به اندزه فرش یا قالی بستگی دارد. وقتی قالی بزرگ است و می توان همه مبل و صندلی ها را روی آن قرار داد، نیازی نیست دوپایه روی زمین و دو پایه روی فرش باشد؛ هر چهارپایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

 

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

در این عکس نمونه زیبایی از قالیچه با طرح گرافیکی می بینید که مبلمان کاملا روی آن قرر داده شده اند.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۴٫ قانون چهارم: هیچ پایه ای روی قالی نباشد

اگر به استفاده از قالیچه های کوچک با طرح های بولد تمایل دارید، بهتر است صندلی یا مبلمان را در اطراف قالی بچینید و هیچ کدام از پایه های آنها روی قالی نباشد. این کار باعث می شود تا قالیچه بیشتر خودش را نشان بدهد.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۵٫ قانون پنجم: فاصله ۴۵ سانتی متر از لبه های دیوار

این قانون سال ها است که در بیشتر خانه ها رعایت می شود. فرش یا قالی را طوری در اتاق پهن کنید که از اطراف دست کم ۴۵ تا ۵۰ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

این قانون را در فضاهای کوچک هم می توانید اجرا کنید و فقط باید ۵۰ سانتی متر را به مثلا ۲۰ سانتی متر کاهش دهید. اتفاقا این طرح در فضاهای کوچک بیشتر خودنمایی می کند.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۶٫ قانون ششم: همه اتاق را با فرش پر نکنید

برای اینکه فضای مدرن تر و شیک تری در اتاق یا پذیرایی داشته باشید باید بین دیوار و فرش فاصله باشد. یعنی فرش باید حداقل چند سانتی متر کوچک تر از متراژ اتاق باشد تا کمی از زمین و کفپوش هم دیده شود.

 

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

در این عکس می توانید معجزه این ایده را در این اتاق زیبا به وضوح ببینید. قالی کوچک به اتاق جذابیت بیشتری بخشیده است.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۷٫ قانون هفتم: قالی زیر تختخواب ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر باشد

برای اینکه تخت و اتاق خواب بسیار شیک تر به نظر برسند بهتر است فرشی برای آن انتخاب کنید که از اطراف حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر بزرگ تر از اندزه تخت باشد. البته با توجه به اندازه اتاق و تخت می توانید این اندازه را بزرگ تر کنید. اما کمتر از این اندازه به هیچ وجه خوب نیست زیرا باعث می شود تا همه فرش یا قالی زیر تخت برود و اصلا دیده نشود.

 

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

البته اگر قالی کوچکی برای اتاق در نظر دارید، بهتر است آن را پایین تخت پهن کنید. قالیچه های کوچک را طوری پهن کنید که از عرض تخت بلندتر باشد.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۸٫ قانون هشتم: فرش زیر ناهارخوری حدود ۶۰ سانتی متر از دو طرف بزرگ تر باشد

فرشی برای زیر میز ناهارخوری انتخاب کنید که از عرض میز و صندلی ها بزرگ تر باشد و از هر طرف دست کم ۶۰ سانتی متر بیرون بزند. به این ترتیب، حتی وقتی صندلی عقب کشیده می شود نیز همه پایه های صندلی ها روی فرش قرار دارند.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۹٫ قانون نهم: راهروی خانه را با فرش پر کنید

قالی یا فرش باریک و به اصطلاح کناره های زیبایی می توان برای پر کردن راهروهای خانه خریداری کرد. ورودی خانه نیز اگر فضای باریک و راهرو مانند دارد را نیز خوب است با قالی پر کنیم.

 

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

این هال نمونه زیبایی از قانون نهم فرش پهن کردن در خانه است.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۱۰٫ قانون دهم: ترکیب فرش ها

هنگام خرید و انتخاب فرش یا قالی برای خانه می توانید به جای یک فرش بزرگ از چندین قالیچه کوچک در کنار هم استفاده کنید. این ایده، نمای زیباتری نیز به فضا می بخشد و می توان چیدمان زیباتری برای اتاق نشیمن داشت.

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

۱۱٫ قانون یازدهم: همه قوانین را در هم بشکنید

با اینکه ۱۰ قانونی که در بالا ذکر کرده ایم بسیار کاربردی و عالی هستند، اما گاهی بد نیست همه آنها را دور بزنید و کار خودتان را بکنید. برخی از قالی ها قاعده‌بردار نیستند، پس خودتان را اذیت نکنید و هر طوری که بهتر است آنها را پهن کنید.

 

قوانین پهن کردن فرش, نحوه پهن کردن فرش

درباره ملیکا ملک محمدی

همچنین بخوانید

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *