Home / دکوراسیون / چگونه با وسایل قدیمی و کهنه تان دکوراسیون خانه تان را تغییر دهید

چگونه با وسایل قدیمی و کهنه تان دکوراسیون خانه تان را تغییر دهید

چگونه با وسایل قدیمی و کهنه تان دکوراسیون خانه تان را تغییر دهید

دکوراسیون منزل با چیدمان سنتی
امروزه بیشتر مردم بدنبال سبک های سنتی هستند و عاشق این هستند که کلکسیون وسایل عتیقه داشته باشند و در عین حال خواهان این هستند که سبک امروزی را هم حفظ کنند و همین امر باعث شده که سبکهای قدیمی دوباره از نو زنده شوند.
چیدمان سنتی قاجار که زمان نزدیکتری به ما دارد، ‌اغلب از روکشهای قرمز تیره موسوم به «لاکی» استفاده می‌کنند. صندلی‌های چوبی با رنگ سبز باز و روکش‌های لاکی، صندوقچه‌های سبز روشن با نقاشی گل مرغ و مخده، بالش‌های بزرگ برای لم دادن که از مخمل قرمز تهیه شده، خصوصیات این معماری را نشان می‌دهد. کفپوش قالی‌کاشان و کاشمر با این نوع دکور هماهنگ است.
مهم است که بدانیم از چه سبک و ماده‌ای استفاده می‌کنیم. برای مثال، میزهای گران‌قیمت خاتم‌کاری با فرش‌های کرم قهوه‌ای ـ شتری و طرح منظم بته جقه هماهنگ می‌شود و منبت با قالی‌های کاشان رنگین تناسب دارند. فضاسازی کنید. مکان‌های تاریخی به خصوص خانه‌های قدیم مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی‌های کاشان و زینت‌الملک «نارنجستان» شیراز هنوز حال هوای تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در این مکان‌ها فکر شما متمرکز می‌شود.
خرت و پرت سنتی نخرید حتی در فضای سنتی هم فکر ما احتیاج به نفس کشیدن دارد، شمعدان و اتو و کشکول و شمشیر معرق و… جز شلوغی و هزینه اضافه برای شما چه دربردارند. یک آب نما به یاد حوض خانه‌های قدیمی، چیدن مخده‌های بزرگ با رنگ‌های سنگین و قل‌قل سماور، از هر چه فکر کنید سنتی‌تر است. چای را از سماور زیبا روی یک مخده مخمل بزرگ بنوشید.
پرده‌های کلفت سبز با بته جقه‌های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه طلایی و پرده‌های سرمه دوزی دستی برای محیط سنتی شما مناسب است. اجزای کوچک‌تر را با دقت انتخاب کنید. برای مثال، رومیزی‌ها را با پرده و مبل هماهنگ کنید و سماور و لاله‌ها را جای مناسبی قرار دهید. حتی در دکور سنتی کاربرد و قابل استفاده بودن اولین و اولویت است.
می‌خواهیم نکاتی را به شما یادآوری کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید هنر ناب ایرانی را وارد خانه‌هایتان کنید و از دکوراسیونی کاملا سنتی و زیبا بهره‌مند شوید.تاقچه‌ها، رف‌ها، ارسی‌ها، هشتی‌ها، حوض‌ها و باغچه‌ها، تنها شماری از عناصر کالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به‌کارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم کاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد.
طراحی داخلی یک ساختمان، داستانی است که شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی‌های فضایی که انسان در آن قرار می‌گیرد، می‌تواند تداعی‌کننده اصولی باشد که در ادامه ۷ اصل از آنها را می‌خوانید:
۱) نور را دریاب:
نور عنصری است که با آن دیدن اشیا ممکن می‌شود. چه بسا نورپردازی مناسب یک فضا آن فضا را خوشامد و چشم‌نواز کند. نورپردازی در کنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملکردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یک فضای داخلی می‌تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را برطرف کند. نور مناسب یک اتاق حتی می‌تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی کند. به کمک نورپردازی می‌توان یک فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل کرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری کم ولتاژ هستند.
۲) فرم را بشناس:
فرم، توده فیزیکی یک شی است که سه‌بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می‌شود، در حالی که فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشکیل می‌دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است.

۳) فضا را احساس کن:
فضا را محدوده در دسترس کاربران دانسته‌اند. در طراحی داخلی معمولاً استفاده موثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مساله‌ای که در رابطه با فضا مطرح می‌شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. در طراحی داخلی می‌بایست رابطه درسـت انسان با فضا تعریـف شود و ابعاد بدن انسان‌ها برای سهولت دسترسی‌های فضایی مد نظر قرار گیرد.
۴) بافت را لمس کن:
بافـت مشخصـه‌ای از یک شئ اسـت که با لمس‌کـردن یا دیدن به چشـم می‌آید. بافت می‌تواند نرم یا خشن، کشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته‌ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملکرد هر فضا تغییر می‌کند.
۵) شکل را بیازمای: شکل، خط بیرونی یک شئ را تشکیل می‌دهد. در معماری معمولاً شکل و فرم را با هم اشتباه می‌گیرند. معمولاً شکل‌ها یا طبیعی هستند یا غیـرقابل مشاهـده یا هندسی. در ترکیب بندی یک فضا شکل اشیـا عامل تعیین‌کننده‌ای است. طراحان داخلی به کمک این عامل می‌توانند ترکیبات بصری گوناگونی پدید آورند.
۶) رنگ را در هم بیامیز:
در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته‌اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می‌یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت‌تاثیر قرار داده و روی فرم تأکید می‌کند، ضمن آنکه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می‌شود. کاربرد رنگ هم، از یک فضای داخلی به فضای دیگر فرق می‌کند و در کاربرد رنگ، توجه به خصلت‌های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.
۷) حجم را بشناس:
حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی احجام معماری هستیم. مقرنس‌ها و گوشواره‌ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسائل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درک می‌کنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم کلی بناست.

هنگامی که حرف از دکورهای سنتی به میان می‌آید، فضای شلوغ و قهوه‌خانه‌ای، با دیوارکوب‌هایی قدیمی، ‌گلیم‌ها و چراغ‌ نفتی، مهرهای فیروزه‌ای و هزار خرد و ریز سنتی به ذهن ما می‌آید ولی آیا این فضای درهم از چیدمان سنتی ایرانی الهام گرفته است یا بازار شام را به ذهن متبادر می‌کند؟ در این نوشتار برخی از نکات مهم برای یک دکوراسیون سنتی با الهام از گذشته مطرح شده است.
در چیدمان سنتی قاجار که زمان نزدیکتری به ما دارد، ‌اغلب از روکشهای قرمز تیره موسوم به «لاکی» استفاده می‌کنند. صندلی‌های چوبی با رنگ سبز باز و روکش‌های لاکی، صندوقچه‌های سبز روشن با نقاشی گل مرغ و مخده، بالش‌های بزرگ برای لم دادن که از مخمل قرمز تهیه شده، خصوصیات این معماری را نشان می‌دهد. کفپوش قالی‌ کاشان و کاشمر با این نوع دکور هماهنگ است.
چیدمان سنتی
مهم است که بدانیم از چه سبک و ماده‌ای استفاده می‌کنیم. برای مثال، میزهای گران‌قیمت خاتم‌کاری با فرش‌های کرم قهوه‌ای ـ شتری و طرح منظم بته جقه هماهنگ می‌شود و منبت با قالی‌های کاشان رنگین تناسب دارند.
فضاسازی کنید. مکان‌های تاریخی به خصوص خانه‌های قدیم مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی‌های کاشان و زینت‌الملک «نارنجستان» شیراز هنوز حال هوای تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در این مکان‌ها فکر شما متمرکز می‌شود.
چیدمان سنتی
خرت و پرت سنتی نخرید حتی در فضای سنتی هم فکر ما احتیاج به نفس کشیدن دارد، شمعدان و اتو و کشکول و شمشیر معرق و… جز شلوغی و هزینه اضافه برای شما چه دربردارند.
یک آب نما به یاد حوض خانه‌های قدیمی، چیدن مخده‌های بزرگ با رنگ‌های سنگین و قل‌قل سماور، از هر چه فکر کنید سنتی‌تر است. چای را از سماور زیبا روی یک مخده مخمل بزرگ بنوشید.
خانه سنتی
پرده‌های کلفت سبز با بته جقه‌های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه طلایی و پرده‌های سرمه دوزی دستی برای محیط سنتی شما مناسب است.
اجزای کوچک تر را با دقت انتخاب کنید. برای مثال، رومیزی‌ها را با پرده و مبل هماهنگ کنید و سماور و لاله‌ها را جای مناسبی قرار دهید. حتی در دکور سنتی کاربرد و قابل استفاده بودن اولین و اولویت است.
برخي‌ لوازم سنتي بسيار قديمي را از دكوراسيون خانه خود حذف كنيد: وسايل و مبلمان جديد با سبك كلاسيك را خريداري و جايگزين آنها كنيد. همانطور كه گفتيم؛ وسايل و مبلمان سنتي نيز در طول زمان در حال پيشرفت و به‌روز شدن هستند.
زمینه‌های مشترک بيابيد: يك پالت رنگي خنثي، اولين منبع مشترك بين سبك سنتي و مدرن است و اين بهترين نقطه براي شروع است. تعداد رنگ‌هاي خنثي را در دكوراسيون سنتي خود افزايش دهيد. فلزهای موجود در دكوراسيون و همين‌طور كف‌پوش چوبي خانه خود را پوليش كنيد. براي طرح پارچه‌ها در دكوراسيون سنتي نوين، طرح‌هاي مشترك بين دو سبك مدرن و سنتي را استفاده كنيد. براي نمونه؛ طرح‌هاي هندسي را در دكوراسيون سنتي استفاده كنيد تا بيشتر جلوه مدرن به خود بگيرد.
تبعيض قائل شويد: هنگام انتخاب وسايل و مبلمان براي دكوراسيون سنتي خانه خود مانند يك موزه‌دار به وسايل و اشياء نگاه كنيد. انتخاب‌هايي را كه باعث شلوغي دكوراسيون و گيج شدن شما مي‌شود فراموش كنيد. مبلماني با اندازه مشخص و مناسب انتخاب كنيد تا از كسل‌كننده شدن خانه پيشگيري كنيد و به يك احساس ساده و مدرن در خانه خود برسيد.
نقطه کانونی: در هر اتاق يك عنصر را به عنوان نقطه كانوني در نظر بگيريد و بقيه وسايل و اشياء را دور آن بچينيد. به حس خود اطمينان كنيد و زماني كه احساس مي‌كنيد هنوز چيزي كم است تا چيدمان كامل شود؛ سعی بر تکمیل آن داشته باشید.
اتاق نشيمن
سبك سنتي نوين كه عبارتي متناقض به نظر مي‌رسد، در حقيقت ادغام قديم و جديد براي داشتن يك زندگي كلاسيك اما جديد است كه در آن‌، هم جذابيت‌هاي سبك سنتي به چشم مي‌خورد و هم راحتي و سادگي سبك مدرن. در ادامه به شما می‌گوييم كه چگونه مي‌توانيد چنين سبكي را در اتاق نشيمن خود داشته باشيد.
يك اصل در اين سبك این است كه بايد در هر حالت به آیین‌ها و شیوه‌های سبك سنتي و عتيقه ارج بنهيد و به خريد اشياء و وسايلي با مارك‌ها و مدهاي جديد بپردازيد. بی توجه به اينكه سبك اتاق نشيمن شما نمایانگر چه سبك تاريخي‌اي است، پیشنهاد مي‌كنيم زمينه دكوراسيون اتاق را خنثي و مدرن تدارك ببينيد.
پيشنهاد خوبي كه ما براي تعريف سبك سنتي مدرن در دكوراسيون اتاق نشيمن داريم اين است كه ديوار را به صورت راه‌ راه‌هاي افقي رنگ‌آميزي كنيد طوري‌كه رنگ راه‌ها از پايين به بالا از تيره به سمت روشن برود. براي اين‌كار ۵ طيف مختلف از تيره تا روشن يك رنگ خنثي را بخرید. سپس ديوار را به ۵ قسمت مساوي با خطوط افقي تقسيم كنيد. سپس با چسباندن نوارچسب روي خطوط هر رديف، مرزها را تعيين کنید و به رنگ‌آميزي بپردازيد. رنگ‌آميزي هر رديف را پس از خشك شدن كامل رنگ رديف پیشین آغاز كنيد. اين كار را ادامه دهيد تا ديوار كاملا رنگ‌آميزي شود.

نوع ديگر رنگ‌آميزي مناسب براي ديوارها به شكل قبل، اما به صورت راه راه‌هاي عمودي با عرض‌هاي مختلف است. مي‌توانيد براي تكميل جلوه ديوارها از قاليچه‌اي به عنوان كف‌پوش استفاده كنيد و هم‌چنين اگر تمايل داريد ديوارهاي ساده داشته باشيد از مدل رنگ‌آميزي راه‌راه براي كف اتاق استفاده كنيد.
در اين تصوير ديوار اين اتاق نشيمن با ۵ طيف مختلف از يك رنگ خنثي به صورت راه راه‌هاي افقي و از تيره به روشن نقاشي شده است و قاليچه‌اي هماهنگ با رنگ ديوارها روي كف اتاق براي تكميل زمينه دكوراسيون پهن شده است.
اتاق غذاخوري:
راحتي و آرامش باشكوه از ويژگي‌هاي يك اتاق غذاخوري با سبك سنتي نوين است. براي اتاق غذاخوري سنتي مدرن، وسايل و اشيایي را انتخاب كنيد كه مرزهاي ميان سبك سنتي و مدرن را بشكنند.
براي تعريف اين سبك در اتاق غذاخوري بايد زمينه دكوراسيون را به رنگ خنثي در نظر بگيريد. زيرا همان‌طور كه گفتيم رنگ‌هاي خنثي مهم‌ترين نقطه مشترك بين دو سبك سنتي و مدرن هستند. پس از اين‌كار وسايل و مبلمان هستند كه مهم‌ترين نقش را ايفا مي‌كنند. وسايل مهم را طوري انتخاب كنيد كه داراي سبكي سنتي باشند و برخي ديگر را طوري‌كه گويي هم مي‌توانند سنتي باشند و هم مدرن برگزينيد. براي نمونه كاناپه‌اي با پارچه ساده و شتري رنگ، هم ويژگي‌هاي سبك مدرن را دارد و هم هماهنگي بسيار خوبي با دكوراسيون سنتي ايجاد مي‌كند.

پیشنهاد مي‌كنيم ميز غذاخوري را كه مهم‌ترين وسيله در اتاق غذاخوري است، با سبكي سنتي و بسيار مجلل و باشكوه انتخاب كنيد و در كنار آن از جزئيات و مكمل‌هايي ساده كه احساسي مدرن را به فضا القا مي‌كنند بهره گيريد تا كمي شكوه و سبك ميز غذاخوري را تعديل كنند. براي پرده اتاق غذاخوري بهتر است تنها به سنتي بودن آن فكر كنيد و در انتخاب اكسسوري و اشياء مكمل و جانبي تنها مدرن بودن آنها را در نظر بگیرید. براي نمونه آينه‌اي را با قاب كاملا مدرن جايي از دیوار نصب کنید كه بتواند به‌خوبي منظره زيبايي از اتاق را منعكس كند.
در اين اتاق غذاخوري كف و ديوارها با راه‌هايي در طيف‌هاي مختلفي از رنگ‌هاي خنثي رنگ‌آميزي شده‌اند. در نتيجه خنثي بودن زمينه كاملا مشهود است. براي وسايل‌ هم از خطوط منحني و هم از خطوط صاف استفاده شده است كه يكي معرف سبك سنتي و ديگري معرف سبك مدرن است و تلفيق اين دو در دكوراسيوني با زمينه خنثي توانسته سبك سنتي نوين را در اين فضا تعريف كند.
اتاق خواب:
با انتخاب سبك سنتي نوين براي اتاق‌خواب، به خواب و استراحت خود بيشتر بها دهيد. براي اتاق‌خواب سنتي نوين تختي با تشكي بلند، نرم و راحت انتخاب كنيد و با خوابيدن روي آن خواب روي ابرها را تجربه كنيد. در حقيقت در اتاق خواب به سبك سنتي نوين توجه زيادي به تخت‌خواب و تشك روي آن مي‌شود. هنگام خريداري تشك به داشتن ضمانت‌نامه و هم‌چنين ضد لك بودن آن توجه داشته باشيد تا مراقبت از آن برايتان آسان باشد. پس از قرار دادن تشک روي تخت، حتما براي استفاده روكشي با اندازه‌اي مناسب روي آن بكشيد.
اگر تشك خريداري شده به اندازه كافي نرم و راحت نبود، تشكي زميني كه با پر، پر شده و داراي اندازه‌ای يكسان با تشك تخت است را روي تشك تخت قرار دهيد و روكش را روي هر دو بكشيد.
روي روكش تشك، ملحفه‌اي پنبه‌اي و نرم بكشيد. بهترين نوع ملحفه پارچه‌هايي ۱۰۰درصد پنبه‌اي با تراكم۲۵۰ تا ۳۰۰ هستند. در اين‌صورت پوست بدن شما در تماس با آن هنگام خواب احساس آرامش و لطافت خواهد كرد.
پس بالشي با ارتفاع استاندارد و مناسب و روبالشي نرم و ضد حساسيت را براي چيدمان تخت‌خواب خود تدارك ببينيد. وجود تخت‌خوابي با اين ويژگي‌ها از مهم‌ترين عناصر در اتاق خواب سنتي مدرن محسوب مي‌شود.
ديگر ويژگي مهم اتاق‌خواب‌ سنتي نوين مانند ديگر فضاها با اين سبك، وجود زمينه‌اي خنثي و ديوارها با زمینه‌ای به صورت راه‌راه با طيف‌هاي مختلف رنگي خنثي نقاشي شده است.
نورپردازي يكي از مهم‌ترين راه‌ها براي اشاره به سبكي خاص در فضا است. براي مثال چنين ديواركوبي مي‌تواند به خوبي القا كننده احساسي قديمي در فضا باشد.
استفاده از چنين ساعتي به‌جاي ساعت‌هاي ديجيتال مدرن در دكوراسيون سنتي نوين مي‌تواند بسيار زيباتر و الهام بخش‌تر جلوه كند.
يكي از راه‌های خوب براي اشاره به سبك مدرن در حال و هوايي سنتي، استفاده از فلزات صاف و صيقلي در دكوراسيون است كه دكوراسيون سنتی را به سبك سنتي نوين تبديل می‌سازد.
منبع: برترین ها
موضوعات مرتبط: تزئینات

0.650363001392141553_jazzaab_ir 17 6377_635693546706369914_l 115174_410 672309_944 1363449437 1446928928-382946-2 derevenskiy-dom-v-Danii-15 f35415a732cf2258626ba6b657dab25f lth2pyprp663j1ecsxgz mo23011 Safe6347388353960 چیدمان خونه های خودمون

 تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن
کاملا دقت کنید چگونه ما دکوراسیون یک اتاق را تقریبا بدون در اختیار داشتن وسایل تخصصی و خاصی تغییر می دهیم. با رنگها و طرح های زیبا، از وسایل زائد استفاده بهینه کرده و یک دکوراسیون مدرن به وجود بیاورید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
* صندلی قبل از بازسازی
شاید در نگاه اول تغییر دادن این صندلی کهنه و قدیمی کار انجام نشدنی به نظر برسد اما طراحان ما با تغییراتی که روی آن اعمال کردند شکل تازه ای به آن بخشیدند.
تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 صندلی بعد از تغییر

آن صندلی چوبی دسته دار که جذاب و زیبا هم نبود، بیشتر برای یک مغازه سمساری مناسب بود. پس شما هم می توانید از یک سمساری، یک عدد صندلی دسته دار قدیمی و دست دوم بگیرید و ظاهری زیبا و متفاوت به او بدهید. با یک پارچه پشمی تکیه گاه صندلی را روکش کنید. دکمه های مناسبی برای آن انتخاب کنید و به قسمت تکیه گاه صندلی بدوزید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * یک میز کناره قبل از بازسازی

می توانید از یک چارپایه به عنوان یک میز کنار مبل استفاده کنید به شرط اینکه آنها را با پارچه های طرح دار و زیبا رویه کنید. قطعه ای تخته سه لایی به اندازه فضای داخل یک قاب ببرید و آن را روی سطح نردبام میخ کنید. چارپایه و قاب را رنگ کنید و سپس قاب را با چسب محکمی به سطح چارپایه بچسبانید.

 میز کناره بعد از بازسازی

از یک پارچه ابریشمی و طرح دار به عنوان شابلن استفاده کنید. پارچه را با چسب آغشته کنید و اجازه دهید خشک شود. قاب را با رنگ بپوشانید. قسمت پشت پارچه را با چسب بچسبانید و پارچه را برای سطح روی تخته سه لایی بر روی قسمت بالایی میز قرار دهید. سرتاسر پارچه و قسمت بیرونی آن را با رنگ سفید رنگ کنید تا میز جدیدمان با دو رنگ ترکیب شود. زمانی که خشک شد، با دقت پارچه را بردارید. با دو رنگ سفید و صورتی میز ما آماده شد.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * پرده ای مناسب برای پنجره

با انتخاب زیباترین و بهترین تکه های لحاف چهل تکه کهنه تان، پرده درست کنید و به پنجره اتاقتان زندگی ببخشید. چادرشب رختخواب تان را از درازا به دو نیم ببرید. تکه های لحاف را از پهنا به صورت تک تک قیچی کنید. لبه های یکدیگر را به هم وصل کنید. آنها را روی چادرشب بدوزید. قسمت حاشیه آن چند سوراخ ایجاد کنید و با نوارهای تزئینی که از داخل آن رد می کنید، آن را به چوب پرده آویزان کنید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
* بازسازی یک کاناپه
با رویه کردن نشیمنگاه کاناپه، به مبلتان ظاهری دوباره ای ببخشید و آن را نو کنید. این روش که در آن نیازی به دوخت و دوز نیست از لحاظ شست و شو هم بسیار راحت و آسان است.
تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * بالش و کوسن های تزئینی زیبا

بالش ها و کوسن های کهنه تان، را با تکه دوزی بر روی آنها، نو کنید. محتویات داخل یکی از بالش هایتان را خارج کنید و آنها را داخل یک بالش دیگر بریزید و کاملا داخل آن را پر کنید. و سپس در یک نقطه آن تکه دوزی کنید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * بالش تکه دوزی شده گلدار

با استفاده از هنر تکه دوزی یک پتو را به یک بالش زیبا تغییر دهید. برای تغییر و تبدیل یک پتو به یک بالش و برای طرح روی آن آزاد باشید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * قاب پنجره قبل از بازسازی

این پنجره قدیمی برای ساختن یک اثر هنری بسیار مناسب است. ابتدا قاب پنچره را سنباده زده، و یک دست رنگ آستر بزنید و سپس به دلخواهتان رنگ کنید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان

قاب پنجره بعد از بازسازی
قسمتهای باز پنجره را با پارچه، کاغذ دیواری یا طرحهای زیبا بپوشانید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان

* طاقچه قبل از بازسازی
با وصل کردن لبه ها و کنکره های طاقچه قدیمی به قسمت زیری اش، آن را مدرن و امروزی کنید. سپس رنگ آستر بزنید و هر دو قسمت را یک رنگ کنید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان

طاقچه بعد از بازسازی
پس از رنگ کردن طاقچه، می توانید از سطح صاف آن برای چیدن وسایل دکوری تان استفاده کنید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * میز قهوه قبل از بازسازی

با استفاده از یک روش ساده می توانید میز قدیمی تان را به یک میز قهوه شیک و زیبا تبدیل کنید. پایه های میز را کوتاه کنید و لبه های کناری میز را به حالت منحنی دربیاورید.

 * میز قهوه بعد از بازسازی

بعد از رنگ کردن میز، با کاغذ دیواری طرحدار قسمت بالا و کنار میز را کاغذ کنید. به انتهای هر پایه چرخ نصب کنید تا به راحتی قابل حرکت باشد.

کاغذهای طرح دار باطله هم برای کاغذکردن و طرح دار کردن این میز مناسب است.با کاغذدیواری میز قهوه را تزئین کنید

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * یک سینی بسیار زیبا

برای پر کردن کف سینی فلزی، یک تکه ورقه فیبر با ضخامت کم ببرید. ورقه فیبر را با کاغذ دیواری بپوشانید.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 * دراور قبل از بازسازی

ابتدا دراور را رنگ آستر زده و رنگ کنید. کاغذدیواری می تواند به یک دراور قدیمی و کهنه یک ظاهر زیبا و نو ببخشد.

تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 دراور بعد از بازسازی
بعد از آستر زدن و رنگ کردن تمام سطوح دراور، قسمت جلوی دراور(قسمت کشوها) را با کاغذدیواری بپوشانید.
تغییر دکوراسیون منزل با صنایع دستی خودتان
 تعدادی دستگیره زیبا به دراورتان نصب کنید

بعد از اینکه دراور خشک شد، دستگیره های زیبایی را روی هر کشو نصب کنید.

* خلق یک اثر هنری
خلق کردن یک اثر هنری به راحتی کلیک کردن با ماوس است. این تابلو به صورت گلدار و با طرح پروانه تزئین شده است.

 * گلدان چوبی قبل از بازسازی
یک گلدان چوبی با رنگ تیره با کمی تغییر تبدیل به پایه یک آباژور می شود.
 یک آباژور بسیار زیبا

گلدان را رنگ کنید سپس آن را سر و ته کرده و در قسمت زیری آن یک سوراخ ایجاد کنید تا سیم و وسایل برق آباژور در آن جا بگیرد. با کمی کاغذ طرح دار یا کاغذدیواری سایه بان آن را هم تزئین کنید.

ما نمی‌توانیم تمام بودجه‌ی خود را صرف دکوراسیون منزل خود کنیم. بنابراین لازم است روشی برای کاهش هزینه‌ها بیابیم. پس‌انداز کردن اندوخته‌ی خود و نیز خرید به‌تدریج متعلقات خانه، می‌توانند تدابیر خوبی باشند، اما برای طراحی یک دکوراسیون زیبا و کم هزینه، راه‌حل‌های دیگری نیز وجود دارد.

 

طرح‌های غیر عادی

جهت تزئین داخل حمام و دستشویی، از سنگ‌های ظریف و همسان با رنگ سایر وسایل، استفاده کنید. چرا که جلوه‌ی خاصی به فضای حمام می‌بخشند. نصب یک روشویی شیشه‌ای در کنار سنگ‌های بیضی شکل و خاکستری رنگ، منظره‌ی زیبایی ایجاد می‌کند. گاهی اوقات، طبیعت چیزهایی به ما ارزانی می‌دارد که استفاده از آن‌ها، دکوراسیون منزل ما را بیش از پیش باشکوه می‌سازد

 

بازار کهنه فروش‌ها

شما می‌توانید دکوراسیون خود را با وسایل قدیمی و درجه دو، آراسته کنید. اشیائی که در نظر بعضی از مردم قدیمی و کهنه به نظر می‌رسند، ممکن است برای دکور شما مناسب باشد. میز و صندلی‌های قدیمی و تابلوهای تاریخی می‌توانند جلوه‌ی خاصی به منزل شما ببخشند. چنانچه نمی‌دانید چگونه از این وسایل استفاده کنید، می‌توانید از دوستان خود کمک بگیرید. اینترنت و برنامه‌های تلویزیونی هم می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید اشیاء قدیمی را بازیافت کرده و در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

 

بازیافت

وسایلی چون بطری، کاسه و گلدان‌های قدیمی قابل بازیافت هستند. می‌توانید آن‌ها را با رنگ اتاقتان همسان کرده و در دکوراسیون خود استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید این اشیاء را پس از بازیافت، بر روی طاقچه، وسط میز یا روی کمد قرار دهید. از وسایلی چون بشقاب یا کارد و چنگال قدیمی، می‌توان برای تزئین دیوار استفاده کرد. بشقاب‌ها را در سایز مختلف، به دیوار آویخته و قاشق‌ها را به آن‌ها بچسبانید. چنانچه این ظروف را با رنگ اتاق همسان کنید، نمایی زیبا و جالب به وجود می‌آورند. اشیاء بلوری و شیشه‌ای را نیز می‌توانید به یک بطری یا کاسه بچسبانید و بر روی میز یا کمد خود، قرار دهید. برای زیباتر کردن طرح ‌می‌توانید داخل بطری‌ها را با موادی چون مخروط، گلبرگ‌های خشک و انواع مختلف ادویه، پر کنید.

 

ترکیب رنگ‌ها

از جعبه‌ها و مقواهای کهنه می‌توانید یک دیوار موزاییکی و رنگارنگ بسازید. چنین طرحی ممکن است وقت گیر باشد اما بسیار آسان و زیبا است. فقط کافیست جعبه‌ها را در سایزهای برابر انتخاب کرده و در رنگ‌های مختلف، رنگ‌آمیزی کنید. سپس آن‌ها را به شکل مستطیل یا دایره، بر دیوار نصب کنید. خواهید دید که چنین طرحی به اتاق شما شکوه و جلا می‌بخشد.

عکس, ترفندهای جالب برای چیدمان و دکوراسیون خانه با هزینه کم

چمدان‌های قدیمی

یکی از روش‌های طراحی دکوراسیون داخلی، استفاده از وسایلی است که در گوشه‌ای از اتاق، بدون استفاده باقی مانده‌اند. به عنوان مثال، چمدان‌های قدیمی می‌توانند جلوه‌ی اتاق شما را عوض کنند. چمدان‌ها را همرنگ اتاق خود کنید و آن‌ها را کنار تخت یا میز، قرار دهید. می‌توانید از آن‌ها به عنوان یک صندلی راحتی استفاده کنید یا به جای کمد برای نگهداری وسایل خود بهره بگیرید. همچنین از کارت پستال‌هایی که در سفرهای خود جمع کرده‌اید، می‌توانید برای تزئین دیوار اتاقتان استفاده کنید.

 

کارآیی طاقچه ها در گذشته و حال

اگر لحظه ای دیوارهای یک خانه قدیمی را به خاطر بیاورید، به طور قطع تصاویری از طاقچه هایی با فرم ها و شكل های مختلف در ذهن شما نقش می بندند. این سطوح افقی در ابعاد بزرگ جایگاه مناسبی برای قاب عكس پدربزرگ، چراغ های لاله جهیزیه مادربزرگ و بسیاری لوازم تزئینی و اشیا قدیمی و قیمتی دیگر بودند ولی با گذشت زمان و ایجاد تغییر و تحولات در ساخت و ساز و معماری ساختمان ها، دیگر اثری از این عناصر دكوراسیونی ـ كاربردی وجود ندارد و در اغلب ساختمان های جدید، دیوارها خالی از هرگونه برآمدگی و فرورفتگی ها هستند. در واقع شما با چنین سطوح افقی و با كاربردی شبیه به آنچه اشاره شد، تنها در قسمت بالای شومینه اغلب ساختمان ها مواجه می شوید كه آنها نیز در حقیقت نوع تغییر یافته همان به اصطلاح سربخاری های قدیم هستند. حال آن كه با توجه به كارایی بسیار طاقچه ها و سطوحی مانند آنها و همچنین نمایی كه از نظر دكوراسیونی در فضا ایجاد می كنند، امروزه مهندسان ساختمان می توانند برگشتی به گذشته داشته باشند و با الگو گرفتن از همان طاقچه های قدیمی، تركیب های جدید و زیبایی (چه برآمده و چه فرورفته) متناسب با سیستم معماری امروزی بر روی دیوارها ایجاد كنند.

امروزه دکوراسیون دیوارها نیز یکی از موارد بسیار مهم در طراحی داخلی خانه شده است. استفاده از باکس های دیواری، طاقچه ها و قفسه ها گاه به عنوان یکی از المان های طراحی داخلی منزل برای افرادی که می خواهند حداکثر استفاده از فضا را ببرند مورد استفاده قرار می گیرند، البته این باکس ها و قفسه ها باید هوشمندانه طراحی بشوند تا در فضاهای کوچک دست و پاگیر نباشند و در عین حال فضای بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار مصرف کننده قرار بدهند. همچین قفسه هایی می توانند با طراحی ویژه خود استایل خانه را زیباتر جلوه بدهند.

همان طور كه اشاره شد، طاقچه ها عناصر دكوراسیونی ـ كاربردی هستند كه هم در زیبایی دیوار نقش دارند و هم به گونه ای می توان آنها را با هدف استفاده بهینه از فضای دیوار به كار برد؛ ولی كاربرد اغلب طاقچه های رایج، معمولاً به قراردادن اشیای زینتی مانند مجسمه، شمعدان، شمع های تزئینی، گل و گلدان های كوچك، قاب عكس های كوچك خانوادگی و لوازمی مانند اینها محدود می شود. البته در اصل آنچه كاربرد طاقچه را مشخص می كند به عواملی شامل جنس، ابعاد، وزن طاقچه و همچنین مشخصات لوازم و اشیایی كه قرار است بر روی آن قرار گیرند بستگی دارد كه با توجه به این موارد شما می توانید از آنها با هدف های مختلف استفاده كنید.

 نصب طاقچه در طرفین قاب:

20944246104226222111579616766225121207231139 xxy3l8uwdzk0zx2f23b-jpg%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%da%86%db%8c%d9%86%d8%b4-%d9%84%d9%88%d8%a7%d8%b2%d9%85-%d9%88-%d8%b1%d9%86%da%af-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85 mo7240

شما می توانید دو طاقچه كوچك یا متوسط را با هر جنس و شكل مورد نظر انتخاب کرده و در طرفین آیینه ورودی خانه تان یا تابلویی كه به دیوار نصب كرده اید، متصل كنید.

البته باید توجه داشته باشید بین اندازه، فرم، جنس و رنگ طاقچه های انتخابی و تابلو  یا قاب آیینه موردنظر، باید تناسبی وجود داشته باشد. مثلاً در صورتی كه ابعاد دیوار كوچك باشد، ممكن است نصب طاقچه ها نمایی شلوغ و غیرقابل تحمل از دیوار به دست دهد.

 نصب طاقچه در زیر قاب:

home-1 mo10542

گاهی دو تاقچه كوچك یا یك تاقچه بزرگ را به حالت كنسول در زیر یك یا دو قاب آیینه یا تابلو به دیوار نصب می كنند. با این روش علاوه بر زیبایی، طول ظاهری قاب افزایش می یابد. از این راهكار برای افزایش ظاهری ارتفاع دیوارهای كوتاه نیز می توان استفاده کرد.

 نصب طاقچه ها به صورت مستقل یا مجموعه ای:

ستون ها و دیوارهای نه چندان عریض بستر مناسبی برای نصب یك و یا مجموعه ای از چند طاقچه هستند. شما می توانید با حفظ فاصله، طراحی و كمپوزیسیونی مناسب برای دیوار مورد نظر انجام دهید و چند طاقچه كوچك را به آن متصل كنید.

  

 

 

     

 نكته:

اگر در خانه طاقچه دارید یا قفسه‌های چوبی را در اندازه‌های مختلف روی دیوار نصب کرده‌اید، از وسایل تزیینی به رنگ‌های نارنجی و قرمز و زرد برای چیدمان آنها استفاده کنید.

مجسمه‌های شیشه‌ای سبز رنگ، ظروف قدیمی و بشقاب‌های دیواری یشمی، کهربایی و نخودی را روی طاقچه جلوی پنجره قرار دهید و فضای متفاوتی را در خانه ایجاد کنید.

برای ایجاد تركیبی از طاقچه ها حتماً لازم نیست همه آنها یك شكل باشند بلكه وجود هماهنگی بین آنها از نقطه نظرهایی مانند ابعاد، رنگ و فرم كافی است.

گاهی طاقچه ها آنقدر عریض و طویل هستند كه كاربردی مانند طبقه مستقل و كنسول پیدا می کنند و می توان از آنها برای قراردادن لوازم بزرگتر و حتی كتاب استفاده كرد.

طاقچه های سه گوش مخصوص نصب در محل اتصال بین دو دیوار هستند.

 

تهیه و ترجمه:گروه سبک زندگی سیمرغ – مترجم مینا کوهی کار

درباره ملیکا ملک محمدی

همچنین بخوانید

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

بهترین رنگ ها برای دکوراسیون منزل سال ۲۰۱۶ – ۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *