Home / زیبایی / کارهایی که باعث می شوند پوست زودتر چروک و پیر شود

کارهایی که باعث می شوند پوست زودتر چروک و پیر شود

کارهایی که باعث می شوند پوست زودتر چروک و پیر شود

 عوامل زیادی دربروز چین و چروکها دخالت دارند مانند نور آفتاب، مصرف دخانیات، مصرف مشروبات الکلی و همچنین عدم مراقبت از پوست، اما بعضی از عادات روزانه ما سبب بدتر شدن چین و چروکها می شوند بدون اینکه متوجه آن شویم.

نوشیدن از طریق نی

اگر چه نوشیدن بوسیله نی می تواند برای سلامت دندانها مفید باشد و از پوسیدگی دندانها براثر مواد قندی موجود در نوشیدنیها پیشگیری کند اما می تواند سبب بروز چین و چروکهای ریزی در اطراف لب شود (مانند زمانیکه شما سیگار می کشید و لبهای خود را جمع می کنید). البته نوشیدن میلک شیک، کوکتل و اسموتی از طریق نی اگر گهگاهی انجام شود، اشکالی ندارد. اما اگر این کار هر روز تکرار شود می تواند سبب چین و چروک شود.

 استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی و دستگاههای تهویه هوا با بالاترین قدرت

اگرچه استفاده از وسایل گرمایشی به هنگام سرما و وسایل سرمایشی به هنگام گرما می تواند حس خوبی به افراد داده و سبب آسایش و آرامش می شود اما گرمای بیش از حد همچنین سرمای بیش از اندازه خود می تواند سبب آسیب جدی به پوست شود زیرا پوست را دچار خشکی بیش از حد می کند. (آیا پس از یک پرواز طولانی با هواپیما متوجه خشکی پوست خود شده اید؟) اگر مجبورید ساعتها در محلی باشید که دستگاه تهویه هوا با قدرت بالا کار می کند، حتما یک لیوان آب در کنار تخت خود داشته باشید تا با نوشیدن آن در طول شب از خشکی پوست جلوگیری کرده و رطوبت لازمه را به پوست برسانید.

خوابیدن به یک پهلو

اگر عادت دارید که هر شب به یک پهلو می خوابید این عادت سبب می شود که به مرور یک خط عمودی  در وسط پیشانی ایجاد شده و با گذشت زمان عمیق تر می شود. بنابراین سعی کنید که به پشت بخوابید.

 خوابیدن بر روی دستها

آیا اخمو به نظر میرسید؟ پس بدانید و آگاه باشید زیرا این مدل خوابیدن (خوابیدن بر روی دست) سبب میشود به یک ناحیه از صورت فشار وارد شده و این فشار وارده می تواند سبب خرابی و از بین رفتن کلاژن در آن ناحیه شود که این امرخود منجر به چین و چروک میشود ، درنتیجه با بیشتر شدن این چینها در وسط پیشانی اخموتر بنظر می رسید.

زیاد خوردن مواد غذایی حاوی قند و شکر

همه میدانیم که قند و شکر دشمن سلامتی است اما مواد قندی نه تنها سبب افزایش وزن می شود بلکه اثرات بدی بر سلامت پوست دارند. مصرف زیاد مواد قندی سبب افزایش ناگهانی قند خون شده و این مساله می تواند سبب خرابی و آِسیب کلاژن و الستین پوست شود و از  بین رفتن کلاژن پوست سبب بروز چین و چرکها می گردد. سعی کنید تا جایی که میتوانید از مواد غذایی تازه استفاده کنید و از مصرف مواد غذایی حاوی قند و شکر فراوان خودداری کنید.

استفاده نکردن از عینک آفتابی

همانطور که برای حفاظت پوست دربرابر نور آفتاب از کرمهای ضد آفتاب (SPF) استفاده می کنیم استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از آسیب پوست و بروز چین و چروک نیز الزامی است. زیرا زمانی که بدون عینک آفتابی در زیر نور خورشید قرار داریم و بطور مثال میخواهیم کتاب بخوانیم ناخودآگاه مجبور می شویم که چشمان خود را در هم بکشیم و این جمع شدن چشمان می تواند سبب ایجاد چین و چروکهای ریزی در اطراف چشم شود.

 آدامس جویدن

اگر عادت دارید که همیشه آدامس بجوید این کار می تواند به مرور سبب آسیب دیدن کلاژن پوست شده ودر نتیجه در اطراف لبها چین و چروکهای ریزی پدیدار میشوند،

استفاده از روبالشی که از جنس کتان می باشد

استفاده از روبالشیهایی که از جنس ابریشم می باشد به سلامت پوست و پیشگیری از ایجاد چین و چروک کمک می کند زیرا استفاده از روبالشهایی که جنس زبر و خشن دارند به مرور سبب بروز چین و چروک در پوست صورت می شود.

خواب ناکافی

داشتن خواب کافی به حفظ سلامتی و جوانی پوست کمک می کند زیرا بازسازی سلولهای پوست  درزمانی که ما می خوابیم انجام می شود. بنابراین اگر دوست دارید که پوستتان دیرتر دچار چین و چروک شود خوب و به اندازه بخوابید و قبل  از خواب از کرم پوست که مناسب شب می باشد حتما استفاده کنید.

تماشای تلویزیون
همانطور که می دانید نشستن در مقابل تلویزیون می تواند باعث چاقی شود اما ممکن است این را ندانید که تلوزیون باعث پیر شدن و کاهش عمر شما نیز می شود. طبق تحقیقات به عمل آمده، هر یک ساعت که شما تلوزیون تماشا می کنید ۲۲ دقیقه از عمرتان کاهش پیدا می کند. همچنین احتمال ابتلا به آلزایمر نیز در شما افزایش می یابد.

زیاد یا کم ورزش کردن
ورزش برای سلامتی بسیار مفید و حقیقتی انکار ناپذیر است. همه ما به خوبی می دانیم که ورزش می تواند بدن ما را سالم و جوان نگه دارد و همچنین می تواند از آلزایمر و بیماری های پوستی و غیره جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که ورزش نیز باید به مقدار متوسطی انجام شود زیرا بیش از حد ورزش کردن میتواند باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز در بدن شما شود.

شغل و کار
همه انسان ها برای اینکه بتوانند زندگی خوبی داشته باشند باید کار کنند. همین کار کردن میتواند باعث پیر شدن افراد بشود. اول اینکه بیشتر کارها و شغل ها با استرس همراه هستند که همین میزان قرار گرفتن در خطر حمله قلبی را افزایش می دهد. همچنین کارکردن به مدت زیاد می تواند زمان شما را برای ورزش یا خواب محدود کند. سعی کنید تا در آخر هفته ها به ورزش و استراحت بپردازید.

صابون
شاید فکر می کنید که صابون بهترین دوست پوست شما است اما سخت در اشتباه هستید. بر روی پوست شما ماده ای وجود دارد که از پوست شما محافظت می کند. این در حالی است که وقتی صورت خود را با صابون می شویید این ماده پاک شده و صورتتان پذیرای چروک ها می شود.

گوش کردن به موسیقی
همه ما ریزش مو و جهش به سمت تاسی را نشانه هایی از پیری می دانیم. تخقیقات نشان می دهد که گوش کردن به موسیقی با صدای بلند و از طریق هدفون میتواند ریشه موها را ضعیف کند و به مرور موهای شما می ریزد. پس مواظب موهای خود باشید.

رژیم غذایی کم چربی
بیشتر افراد سعی می کنند تا از مواد غذایی با چربی کم استفاده کنند تا چاق نشوند. در این بین ممکن است تا برخی از چربی های مهم مانند امگا ۳ نیز حذف بشود. امگا ۳ در مواد غذایی مانند ماهی و گردو یافت می شود. این اسید چرب یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از پیری است زیرا نه تنها باعث جلوگیری از ایجاد چروک بر روی صورت شما می شود بلکه به مغز و قلب نیز کمک می کند.

تنها در تعطیلات از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنید:

دویدن، راه رفتن و رانندگی کردن در فضای باز می تواند به پوست شما آسیب وارد کند. یکی از دلایل اصلی برای ایجاد فرایند پیری در صورت افراد، قرار گرفتن در معرض تابش های اشعه ماوراءبنفش خورشید است. این تابش ها حتی زمانی که هوا ابری یا بارانی است هم حضور دارند. بنابراین بهتر است پوست خود را با کرم های ضد آفتاب مراقبت کنید. این کار را هر زمان که قصد رفتن به خارج از منزل داشتید، انجام دهید. کرم هایی که دارای SPF بین ۳۰ و ۵۰ هستند برای مصرف روزانه توصیه می شوند.

 آرایش زیادی می کنید:

داشتن آرایش اضافی روی صورت می تواند فرآیند پیر شدن صورت را تسریع کند. این نوع آرایش های سنگین و استفاده از محصولاتی که روغنی هستند بیشتر می تواند صورت شما را خراب کند. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از محصولات پوستی با رایحه، مواد شیمیایی تحریک کننده و عوامل الکلی ممکن است پوست شما را با حذف چربی طبیعی آن خشک تر کند. همین امر نیز باعث ایجاد چین و چروک در صورت می شود.

استرس

شاید این جمله را شنیده باشید که: «حرص نخور پوستت خراب می شه» این جمله عین واقعیت است. استرس باعث می شود تا انسان دایم اخم کند و به مرور جای این اخم ها و چروک ها روی پیشانی و اطراف چشم ها می ماند. از جمله روش های کاهش استرس، یوگا، مدیتیشن و تمرینات ورزشی و ماساژ هستند. تمرین کنید که آرام باشید و هر مساله ای شما را آشفته و برانگیخته نکند. این باعث می شود جوان تر بمانید و پوست صاف و شفافی هم داشته باشید.

دود سیگار

فارغ از اینکه خودتان سیگاری هستید، یا در کنار افراد سیگاری زندگی می کنید، باید بدانید دود سیگار به شدت به پوست آسیب می رساند. ساده ترین آسیب سیگار بر پوست، پیر و چروک شدن پوست است. دود سیگار موجب خشک شدن پوست می شود. در ضمن، ویتامین C بدن را نیز از بین می برد. ویتامین C از جمله ویتامین های ضروری و کلیدی برای حفظ رطوبت و گوشت‌آلودگی پوست است.

هوای سرد

بادهای سرد و دمای پایین هوا موجب می شود تا پوست خشک شود و خیلی سریع پیر و چروک شود. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند، باید دایم پوست خود را مرطوب کنند. روطوبت به جوانی پوست کمک می کند. از مرطوب کننده های مناسب پوست خود استفاده کنید تا اثرات ناشی از سرما را نیز به طور همزمان درمان کند.

 

درباره ملیکا ملک محمدی

همچنین بخوانید

gyug

نکاتی جالب درباره مو

نکاتی جالب درباره مو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *